Szczoteczka elektryczna dla dzieci

szczoteczki2

Szczoteczka elektryczna pojawia się coraz częściej jako odpowiedź na pytanie, jaka szczoteczka będzie lepsza dla małego dziecka. Dbania o higienę jamy ustnej należy uczyć dziecko od najmłodszych lat.

Najpierw rodzice czyszczą zęby malucha, ponieważ nie ma on wystarczających umiejętności motorycznych, by robić to samodzielnie. Następnie dziecko może już zacząć wykonywać tę czynność samodzielnie.

Na rynku mamy szczoteczki wielu firm i modeli. Przede wszystkim należy pamiętać, że szczoteczka elektryczna zalecana jest dla dzieci dopiero od trzeciego roku życia. Wcześniej zęby małego dziecka nie są przystosowane do urządzeń elektrycznych, a i także dziecko nie jest w stanie poprawnie posługiwać się szczoteczką. Kiedy dziecko osiągnie już odpowiedni wiek, możemy powoli uczyć je korzystania ze szczoteczki elektrycznej. Musimy nauczyć go właściwej techniki szczotkowania i poprawnego trzymania szczoteczki pamiętając, że nawet najdroższa szczoteczka elektryczna nie wykona pracy za nas. Możemy także na początek kupić dziecięcą końcówkę i zakładać ją na swoją szczoteczkę tak, by przyzwyczajać dziecko do właściwego posługiwania się nią.

Stomatolodzy polecają jednak, by kupić dziecku osobną szczoteczkę elektryczną. Modele dziecięce mają zwykle kolorowe, mniejsze rączki i mniejsze główki. Rękojeści często pokryte są wizerunkami dziecięcych bajkowych bohaterów. Są także pokryte antypoślizgową powłoką. Końcówki mają bardzo miękkie włosie, a sama główka wykończona jest gumą, by chronić dziecko przed uszkodzeniem ząbków. Mogą także emitować dźwięki i wygrywać melodyjki. Wszystko to pozwala zachęcić dzieci do mycia zębów i uczy
poprzez zabawę jak prawidłowo dbać o jamę ustną.

Szczoteczki soniczne dla dzieci działają podobnie do modeli dla osób dorosłych. Dzięki falom dźwiękowym z mieszanki wody z pastą i śliną tworzą chmurę aktywnych bąbelków, które dynamicznie uderzają o zęby i dziąsła, skutecznie je czyszcząc ze wszelkich zanieczyszczeń.
Oba rodzaje szczoteczek elektrycznych (soniczne i klasyczne) są wyposażone w dwa rodzaje końcówek przeznaczonych dla małych dzieci:

– 3+ przeznaczone dla najmłodszych dzieci
– 7+ dedykowane starszym dzieciom.

Mogą z nich korzystać także dorośli o niewielkich łukach zębowych.
Końcówki wymieniamy tak samo często, jak w przypadku szczoteczek dla dorosłych, tj. co trzy miesiące lub wtedy, gdy zauważymy, że włosie się odkształciło lub wypada.

szczoteczka dla dzieci 

Wiele rodziców boryka się z problemem niechęci do mycia zębów występującą u swojego dziecka. Wynika to głównie z niekonsekwencji rodziców przy nauce higieny – dziecko nie jest uczone codziennego szczotkowania, widząc szczoteczkę jedynie raz na jakiś czas. Często także rodzice niezbyt przykładają się do higieny zębów mlecznych, uważając, że skoro i tak wypadną, to nie trzeba o nie dbać w jakiś szczególny sposób. Nie jest to prawda – próchnica w zębach mlecznych może przenieść się na rosnące zęby stałe. Płytka nazębna oraz resztki pokarmowe gromadzą się na dziąsłach oraz zębach dziecka w takim samym stopniu jak u osób dorosłych. Poza tym łatwiej jest przyzwyczaić dziecko do mycia zębów od najmłodszych lat, niż zacząć naukę dopiero, gdy dziecko podrośnie. Dodatkowo, rodzice traktują naukę mycia ząbków jako obowiązek, a nie zabawę, przez co dziecko ma przykre skojarzenia związane z tą czynnością. Warto naukę mycia zębów ćwiczyć razem – i rodzice i dziecko stoją przed lustrem myjąc zęby – dzięki temu dziecko ma możliwość naśladowania rodziców.

Szczoteczka elektryczna ma szansę zmienić niechęć dziecka – kolorowe urządzenie z różnymi światełkami, grające znane melodie, a nawet świecące w ciemności pokazuje maluchowi, że codzienne, systematyczne mycie zębów to świetna zabawa.

Pamiętajmy, że w wielu gabinetach stomatologicznych posiadających ofertę leczenia dla dzieci możemy poprosić higienistkę o pomoc w nauce szczotkowania. Gabinety wyposażone są w duże plastikowe modele zębów oraz szczoteczki elektryczne. Higienistka w bardzo przystępny sposób pokazuje dzieciom, jak prawidłowo należy trzymać szczoteczkę i jak się nią właściwie posługiwać. W przeważającej części gabinetów taka usługa jest bezpłatna.

Wpis powstał dzięki informacjom zamieszczonym na stronie HappyDental https://www.happydental.pl/category/szczoteczki-elektryczne, z której dowiemy się jak prawidłowo dbać o zęby i jamę ustną, a także dobierzemy odpowiednie artykuły stomatologiczne, które pozwolą utrzymać naszą jamę ustną w dobrym stanie na długi czas.

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *