Quinoa, czyli świetny dodatek do wielu potraw!

Niech zgadnę, zapewne podstawą większości twoich obiadów są ziemniaki, ryż i ewentualnie kasza gryczana. Jeśli masz już dość nudnych potraw, koniecznie przeczytaj o quinoa, czyli o pysznej i bardzo zdrowej alternatywie zwykłych ziemniaków czy ryżu.

Quinoa – co to właściwie jest?

Quinoa, czyli tzw. komosa ryżowa, to roślina, która wytwarza nasiona bogate w wiele składników odżywczych. Pochodzi z Ameryki Południowej (uprawiano ją m.in. w Peru, Chile i Boliwii). Inkowie nazywali ją „matką zbóż”, jednak, o czym trzeba pamiętać, quinoa nie jest zbożem, zalicza się ją do tzw. pseudozbóż.

Dlaczego warto po nią sięgnąć?

Quinoa jest doskonałym źródłem pełnowartościowego białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych (m.in. z grupy omega-3), składników mineralnych i witamin. Co ważne, nie zawiera glutenu, dlatego doskonale sprawdzi się u osób będących na bezglutenowej diecie. Dodatkowo, jest bogata w saponiny, czyli substancje mające działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe oraz przeciwalergiczne. Ponadto zawiera wiele składników odżywczych, takich jak magnez, żelazo, wapń czy fosfor. Wyróżnia się również dużą zawartością witaminy E.

Gdzie można ją kupić i jak ją przygotować?

Quinoa znajdziecie zarówno w sklepach ze zdrową żywnością, jak i dużych supermarketach. Jest ogólnie dostępna. Po otwarciu należy ją przechowywać w szczelnym pojemniku, najlepiej w chłodnym miejscu. Przygotowuje się ją bardzo prosto i szybko. Ziarna quinoa trzeba dokładnie wypłukać pod bieżącą wodą. Następnie gotujemy ją ok. 10-15 min, w proporcji 2:1, czyli jedna szklanka ziaren i dwie szklanki wody.

Do jakich potraw pasuje?

Quinoa nadaje się zarówno do dań obiadowych, jak i deserów, ponieważ ma lekko słodkawy smak. Będzie świetnym zamiennikiem ziemniaków, ryżu czy makaronu. Z powodzeniem można ją także dodać do zupy czy sałatki. Ze względu na słodki smak, doskonale sprawdzi się również jako dodatek do jogurtu czy domowego ciasta.

Smacznego!

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Komentarze

    • Tomasz
    • 8 listopada 2016
    Odpowiedz

    Jedyną wadą jest stosunek ilości produktu do ceny…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *