Anoreksja – nie bagatelizuj tego problemu!

anoreksja

Anoreksja to bardzo poważna choroba, na którą w dzisiejszych czasach zapada coraz więcej osób (także mężczyzn). Pogoń za idealnym wyglądem może doszczętnie nas wyniszczyć.

Anoreksja to schorzenie z kręgu zaburzeń odżywiania. Charakteryzuje się nadmierną utratą masy ciała. Ta choroba przez długi czas pozostaje niezauważona, gdyż pierwszym rozpoznawalnym objawem jest dopiero znaczny spadek wagi. Anoreksja dotyczy przede wszystkim młodych kobiet, jednak to schorzenie coraz częściej dotyka także mężczyzn i dzieci. Dla niektórych ta choroba jest niezrozumiała, gdyż trudno sobie wyobrazić, jak ktoś z własnej woli może się głodzić i wpędzać do grobu. Jednak natura anoreksji jest znacznie bardziej skomplikowana.

Przyczyny anoreksji
Trudno określić jednoznaczne przyczyny anoreksji. Można powiedzieć, że każdy przypadek jest inny. Jednak specjaliści wyróżniają 4 kategorie czynników, które mogą doprowadzić do wystąpienia tej choroby:

• czynniki psychologiczne – np. niska samoocena, depresja, przeżyta trauma, chęć bycia idealnym czy wysokie ambicje;
• czynniki genetyczne – np. choroby układu pokarmowego czy zaburzenia okresu karmienia we wczesnym dzieciństwie;

anoreksja

• predyspozycje rodzinne – np. problemy w relacjach rodzinnych, choroba alkoholowa członka rodziny;
• czynniki kulturowe – np. piętnowanie otyłości, pogoń za kanonem współczesnego piękna czy silna koncentracja na własnym wyglądzie.

Leczenie anoreksji
Leczenie anoreksji zależy od momentu diagnozy. Jeśli anoreksja zostanie wykryta odpowiednio wcześnie, wówczas leczenie ma duże szanse powodzenia – częste kontakty ze specjalistami, odpowiednia terapia i odizolowanie od czynników mających negatywny wpływ na chorą osobę powinny przynieść pożądane rezultaty. Natomiast w przypadku gdy anoreksja zostanie wykryta zbyt późno, jest o wiele trudniej. Często nie ma już szans na wyleczenie, a lekarzom pozostaje jedynie podawanie leków przeciwbólowych. Dlatego tak ważna jest wczesna diagnoza. Leczenie anoreksji może być skuteczne!

Zaburzenia odżywiania to w dzisiejszych czasach powszechny problem, którego nigdy nie można lekceważyć! Wczesne wykrycie choroby to połowa sukcesu, dlatego reaguj i nie bądź obojętny! Anoreksja jest do pokonania, jednak trzeba szybko stanąć do walki.

Tagi:

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *