Tanie wakacje w Europie? Da się zrobić!

wakacje w europie

Wakacje w Europie nie należą do najtańszych? Niestety zgadza się. Znacznie taniej wyjdzie nas wspinaczka po wietnamskich górach czy plażowanie nad zatoką w Brazylii. Tylko czy na pewno? Podpowiadamy jak zorganizować tanie wakacje w Europie!

Drożej dojechać, taniej pobyć – czyli wschód Europy

Europa dzieli się na dwie części, które pomogą nam podzielić ją na część tańszą i droższą, czyli wschód i zachód. Jak wiadomo, dualizm ten polega na rozgraniczeniu, że w Europie Zachodniej jest drożej niż w Europie Wschodniej. Ma to odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Podróżując we wschodnie tereny Europy spotkamy się z naprawdę dużo tańszymi noclegami, jedzeniem czy transportem. Pozostaje jedynie haczyk… Tereny te są rzadziej odwiedzane i eksploatowane przez turystów z całego świata, dlatego też rzadziej można znaleźć loty w przyzwoitej cenie w tamtym kierunku. Zatem najlepszym rozwiązaniem będzie wycieczka własnym samochodem lub autobusem, co oczywiście znacznie zwiększa koszty podróży.

Serbskie klimaty

Serbia należy do jednych z najrzadziej odwiedzanych państw, jednak to, co z pewnością powinno cię przekonać do wyjazdu w tamte rejony to ceny w sklepach i w restauracjach. Koszty noclegu oscylują w okolicach od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, rzadko udaje się trafić na nocleg ok. 100 zł. Aby lepiej zorganizować swoje tanie wakacje, skorzystaj z portalu Airbnb, gdzie często mieszkańcy oferują noclegi w prywatnych domach za niższą kwotę.

Po Serii najlepiej poruszać się koleją, ponieważ jest znacznie tańsza niż autobusy. Bilet jednorazowy w komunikacji miejskiej można kupić za ok. 5 zł. Natomiast litr paliwa oscyluje w podobnych okolicach – ok. 4,5 zł.

Tanie wakacje można również zorganizować poprzez redukcję kosztów jedzenia. W Serbii można znaleźć wiele dobrych i tanich restauracji. Ceny zbliżone są do polskich. Zupę można kupić już od 5 zł, a cena dobrego, sytego obiadu waha się w granicach 15 zł.
Ceny w sklepach są nieco tańsze niż w Polsce, bo przykładowo za 1,5 litra wody zapłacimy ok. 1.60 zł, a za 0.5 l piwa niecałe 2 zł.

tanie wakacje w europie

Także Albania

Albania obok Serbii to jeden z najlepszych terenów na tanie wakacje w Europie. Przykładowo ceny pizzy w restauracjach zaczynają się już od ok. 7-8 zł, a za lepszy, bardziej regionalny posiłek zapłacimy w okolicach 12-15 zł.

Ceny noclegów jednak są dość zbliżone do „typowo europejskich”. Zaczynają się od ok. 100 zł za pokój hotelowy. Czasami można znaleźć taniej, w okolicach 80 zł. Campingi natomiast oscylują w okolicach 30-80 zł (w tym duży namiot czteroosobowy plus samochód).

Wycieczka do Albanii, jak i do Serbii, to niewątpliwie ważna lekcja różnorodności i tolerancji, ale także piękne widoki i spokojne tanie wakacje w Europie.

Taniej pojechać, drożej pobyć – czyli zachód Europy

Na zachodzie Europy spotkamy się z większą ilością turystów i z bardziej konsumpcyjnym do nich podejściem, szczególnie jeśli wybierzemy się do dużych, turystycznych miejscowości. Jednak z racji na dobrze rozwiniętą turystykę loty w tamtym kierunku niekiedy naprawdę szokują cenami.

Północne Włochy – Wenecja i Mediolan

Przykładowo do Mediolanu czy Wenecji możemy polecieć z Polski już za 40-60 zł. Cena ta występuje praktycznie przez cały rok, nie jedynie w sezonie zimowym. Jednak już dojazd z Wenecji na lotnisko najtańszą opcją, czyli z przesiadką w innej miejscowości wynosi ok. 10 euro, czyli tyle, ile bilet lotniczy. Podobnie jest z jedzeniem w restauracjach, praktycznie niemożliwym jest znalezienie pizzy dla jednej osoby taniej niż 8-12 euro (i to margherita!). Komunikacja miejska w Wenecji, czyli ta odbywająca się na wodzie, wynosi ok. 24 euro za jeden przejazd!

Podobne ceny można spotkać w Mediolanie, chociaż już nie tak bardzo wygórowane jak w Wenecji. Przykładowo za obiad zapłacimy w okolicach 10-15 euro, a za bilet jednoprzejazdowy komunikacją miejską ok. 2 euro. Najtańsze noclegi natomiast zaczynają się od 60-70 zł za osobę i to w naprawdę bardzo niskim hostelowym standardzie.

Wakacje w Europie? Do wyboru, do koloru!

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *