Olej lniany – dlaczego powinien być niezbędnym składnikiem naszej diety?

Mam wrażenie, że wielu ludzi nie docenia lub nie zna cennych właściwości oleju lnianego. To niestety duży błąd, ponieważ jest to bogate źródło kwasu Omega-3, który jest nam niezbędny. Może zatem warto zamienić zwykły olej właśnie na ten lniany? Nie jesteście przekonani? W takim razie zapraszam do lektury 🙂

Produkcja i przechowywanie

Olej lniany tłoczy się z nasion lnu (czyli z siemienia lnianego). Siemię lniane jest znane od bardzo dawna – stosowali je już Grecy i Rzymianie. Im niższa temperatura tłoczenia, tym lepsza jakość oleju. Powinno się go przechowywać w ciemnych i chłodnych pomieszczeniach, w których nie ma dostępu tlenu, ponieważ najcenniejsze składniki oleju lnianego nie mogę się utlenić.

Niezbędny składnik diety

Olej lniany to bogate źródło kwasów tłuszczowych nienasyconych, czyli kwasów z grupy Omega-3 i z grupy Omega-6, które są niezbędne człowiekowi, ponieważ regulują poziom złego cholesterolu (zapobiegając wszelkim chorobom układu krążenia), są znakomitym materiałem budulcowym błon komórek naszego ciała, a także pozytywnie wpływają na układ pokarmowy, nerwowy, oddechowy, nerki i narządy rozrodcze. Niedobór tych kwasów skutkuje wieloma problemami zdrowotnymi,  a ponadto może prowadzić do bezpłodności.

Regularne spożywanie oleju lnianego zapobiega m.in. chorobom serca i układu krążenia, przyspiesza wzrost tkanki mięśniowej, poprawia wydolność i wytrzymałość organizmu (jest idealny dla sportowców), wpływa na poprawę samopoczucia, a nawet hamuje procesy starzenia (jest bogaty w witaminę E, nazywaną witaminą młodości). Dodatkowo można stosować go również zewnętrznie, ponieważ ma właściwości regenerujące, łagodzące i odżywcze – pomaga w leczeniu chorób skóry.

Co trzeba mieć na uwadze przy kupnie oleju lnianego?

Zdecydowanie nie poleca się kupna tego oleju w sklepie lub w aptece, ponieważ ciągły dostęp światła i powietrza redukują jego cenne właściwości. Najlepiej zamówić go u sprawdzonych dostawców, którzy dbają o prawidłowy sposób jego produkcji (tłoczony na zimno z niemodyfikowanych nasion, bez dodatku sztucznych składników) oraz przechowywania.

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Komentarze

    • Tola
    • 27 lutego 2019
    Odpowiedz

    ja jak kupuję olej w sklepie ekologicznym do otrzymuję go w opakowaniu styropianowym aby nie dopuścić do podgrzania oleju

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *