Wielkanoc na świecie czyli czarownice i wyścigi z jajkiem

pisanki

Wielkanoc obchodzi się w różnych zakątkach świata, jednak nie wszędzie tradycje z nimi związane są takie jak w Polsce. Zobacz, jak celebruje się Wielkanoc poza granicami naszego kraju.

Czarownice i słodycze

Szwedzi na co dzień są bardzo powściągliwi, natomiast w czasie Świąt Wielkanocnych nie zważają na ograniczenia – organizują wystawne uczty i jedzą mnóstwo słodyczy – szczególnie dzieci, które w Wielką Sobotę dostają od rodziców tekturowe jaja wypełnione słodkościami. Warto wiedzieć, że w Szwecji tradycje religijne mieszają się z ludowym folklorem – Wielkanoc nie ma jedynie wymiaru duchowego, bardzo ważny jest też wymiar kulturowy. To właśnie w czasie świąt wspomina się legendę o czarownicach, które wychodziły z domostw dopiero po zmroku, aby spotkać się na sabacie. Aby uczcić pamięć o tej opowieści, małe dziewczynki przebierają się za wiedźmy i odwiedzają sąsiadów, życząc wszystkim wesołych świąt. Podczas tej wędrówki są obdarowywane łakociami.

Bojkot zajączka wielkanocnego

Słyszeliście kiedyś o bojkocie zajączka wielkanocnego? Jeśli mieszkacie w Australii, to na pewno tak. To właśnie tam zajączek został zastąpiony wielkouchem króliczym. Obecnie to on przynosi australijskim dzieciom świąteczne słodkości. Zdecydowano się na taką zamianę, ponieważ zające wyrządzają mnóstwo szkód gospodarczych australijskim farmerom. Ponadto w czasie Świąt Wielkanocnych w Australii organizuje się tzw. Sydney Royal Easter Show, czyli największą wystawę prezentującą owoce pracy australijskich rolników. Podczas tego wydarzenia odbywają się koncerty, występy cyrkowe oraz różne zabawy dla dzieci.

Wyścig z jajkiem

Takie rzeczy tylko w USA! To właśnie tam w Niedzielę Wielkanocną w ogrodach Białego Domu organizuje się wyścig, podczas którego uczestnicy turlają ugotowane jajka. Zwycięzca otrzymuje drewnianą pisankę z podpisem prezydenta. Oprócz tego w całych Stanach Zjednoczonych organizuje się konkursy na najciekawsze świąteczne nakrycie głowy. Tworzone są wówczas fikuśne kapelusze ozdobione kwiatami, kurczakami i pisankami.

jaja wielkanocne

Szukanie wielkanocnych jaj

Zabawa polegająca na szukaniu słodkich wielkanocnych jaj ukrytych na drzewach, w trawie czy w kwiatach popularna jest w Wielkiej Brytanii i we Francji. Dzieci z radością poszukują słodkości schowanych przez rodziców. We Francji to właśnie ten zwyczaj rozpoczyna celebrowanie Wielkiej Niedzieli. Warto dodać, że na Wyspach Wielkanoc była obchodzona już w czasach przedchrześcijańskich. Miała ona wówczas nieco inny wymiar – dawniej właśnie w tym czasie czczono anglosaską boginię wiosny – Eostrę, od której imienia wywodzi się obecne angielskie określenie Wielkanocy, czyli Easter.

Wymiar duchowy

Włoskie Święta Wielkanocne najbardziej przypominają te Polskie. To właśnie w Rzymie w Wielki Piątek odbywa się słynna Droga Krzyżowa, której przewodniczy sam papież, natomiast w Wielką Niedzielę wszyscy spotykają się na Placu Świętego Piotra, aby razem z papieżem świętować zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa i zaśpiewać Alleluja!.

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *