Suplementacja i dieta przy treningach Street Workout

street workout

Coraz więcej ludzi przy treningach Street Workout, oprócz samych ćwiczeń, stosuje dietę i suplementację. Czy warto to robić? Dlaczego dieta i suplementy są tak ważne podczas treningu Street Workout? Przeczytaj.

Street Workout jest bardzo młodą, choć prężnie rozwijającą się dyscypliną sportu. Z roku na rok ewoluuje od zwykłej aktywności i zestawu ćwiczeń, w kierunku sposobu na życie i swojego rodzaju filozofii. Same ćwiczenia także są poddawane licznym modyfikacjom, a dzięki wykorzystywaniu profesjonalnych parków do ćwiczeń oraz obciążeń, zmieniły nieco kierunek, który nadali im pierwotnie ludzie trenujący przed laty w amerykańskich gettach. Nie od dziś wiadomo, że do sukcesu związanego z sylwetką i rozwojem umiejętności, oprócz samego regularnego treningu, przyczynia się w ogromnej mierze dieta i suplementacja. Jak powinna wyglądać dieta przy tego rodzaju ćwiczeniach? O czym pamiętać, a czego unikać?

Jak ułożyć dietę?

Najprostszym i najbardziej skutecznym sposobem jest plan żywieniowy ułożony przez profesjonalistę. Zawiera on nie tylko podstawowe źródła energii, ale także składniki, które uzupełniają mikroelementy, które organizm traci podczas intensywnego treningu. Można też spróbować ułożyć plan samemu w oparciu o kilka podstawowych zasad. Pierwszą z nich jest odpowiednia zawartość białka w diecie. Dzienne zapotrzebowanie na białko w diecie mężczyzny powinno oscylować w granicach 1,8 g – 2,5 g na każdy kilogram masy ciała. Dla przykładu mężczyzna intensywnie trenujący, ważący 75 kg powinien dziennie spożywać około 165 g białka. Znajdziemy je w takich produktach jak chude ryby i mięsa, jaja lub przetwory mleczne. Biało jest o tyle istotne, że buduje mięśnie. Bez niego twój trening nie będzie tak efektywny, a rezultaty nie tak zadowalające.

Tłuszcze wbrew pozorom są pożądane w diecie, jednak w określonych porach dnia i ilościach. Należy unikać ich spożywania w porach treningu. Spełniają one bardzo ważne funkcje w organizmie – przede wszystkim zmniejszają glikemiczny ładunek przyswajanej żywności, są źródłem energii, a także są katalizatorem wielu wartościowych substancji jak np.: witamin A, D, E, czy K. Zdrowe i wartościowe tłuszcze, które przysłużą się naszej diecie znajdziemy w mięsach, rybach, a także w oleju kokosowym i oliwie z oliwek.

Węglowodany to szybki zastrzyk energii, której dostarczamy naszemu organizmowi. Są jednym z podstawowych składników odżywczych w zdrowej diecie. Podczas treningu ciało zużywa liczne zasoby mikroelementów, w tym także glikogen, który uzupełnimy właśnie odpowiednią dawką „węgli”. Należy je spożywać w określonych porach, zwłaszcza na śniadanie oraz po skończonym treningu. Węglowodany umożliwiają oszczędną gospodarkę tłuszczami i białkami. Najlepszym źródłem węglowodanów są owoce i warzywa.

zestaw street workout
Urządzenia do Street Workout firmy FitPark

Dlaczego suplementacja jest tak ważna?

Sama dieta może się okazać zbyt uboga w niektóre składniki odżywcze. Przy bardzo intensywnych treningach, zapotrzebowanie na białko jest naprawdę duże. Dla przykładu: tak jak mówiliśmy wyżej, przeciętny mężczyzna, który sporo ćwiczy, powinien spożywać około 165 g białka – tyle białka znajduje się w kilogramie kurczaka. Z pomocą przy zapewnianiu dobowej porcji niezbędnych składników przychodzą suplementy takie jak witaminy, minerały, kreatyna, regeneratory stawów, kwasy Omega 3, aminokwasy i białko. Sporo tego, ale warto wesprzeć swój organizm na drodze do wymarzonej sylwetki i zadbać o jego regenerację.

Dla odżywienia po morderczym wysiłku spożywamy białko i kwasy Omega 3. Witaminy, minerały, a także aminokwasy i regeneratory stawów to podstawa, jeśli chodzi o łagodzenie długofalowych skutków tych wymagających treningów. Street Workout to sport, w którym występują duże przeciążenia i uderzenia, które mogą powodować z pozoru nieznaczące urazy. Po kilku latach takiego treningu skutki mogą być naprawdę opłakane – uszkodzony aparat ruchowy, zwyrodnienia stawów to tylko niektóre z negatywnych skutków niestosowania suplementacji.

Na koniec jeszcze kilka słów o najbardziej popularnym suplemencie – kreatynie. Czemu zawdzięcza swój sukces? Przede wszystkim temu, że zwiększa możliwości treningowe organizmu, a jej długotrwałe stosowania znacząco wpływa na zwiększenie wytrzymałości mięśniowej oraz siły. Ważne jest, aby stosować ją zarówno w dni, w których trenujemy, jak i w dni, kiedy pozwalamy ciału na odpoczynek.

Artykuł powstał dzięki danym z serwisu https://www.fitpark.pl/urzadzenia-street-workout.html, wiodącego producenta urządzeń do treningów Street Workout, spełniających wszystkie wymagania bezpieczeństwa oraz posiadających niezbędne certyfikaty.

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *