Zadbaj o swoje włosy – czy warto wybrać się na wizytę do trychologa?

Trychologia – co to właściwie jest?

Trychologia to nauka zajmująca się badaniem stanu skóry głowy i włosów. W Polsce stała się powszechnie znana dopiero kilka lat temu. Trzeba pamiętać, że trycholog nie jest lekarzem – to specjalista, który bada i leczy wyłącznie skórę głowy, nie zajmuje się innymi problemami skórnymi. Dlatego jeśli masz kłopot z wypadaniem włosów, łupieżem czy swędzeniem ­– możesz skorzystać z porady trychologa, który pomoże ci znaleźć przyczynę twojego schorzenia.

Jak przebiega wizyta?

Cena jednej wizyty waha się od 80 do 150 zł – na kwotę wpływa czas wizyty, która trwa min. 30 min. Podczas pierwszego spotkania, trycholog bada stan skóry głowy i włosów. Używa do tego specjalnego mikroskopu z mikrokamerą, który pozwala zobaczyć badany obszar w 200-krotnym powiększeniu. Specjalista sprawdza, w jakim stanie jest skóra włosy, mieszki włosowe i cebulki. Robi także zdjęcia (używając wcześniej wspomnianego mikroskopu), za pomocą których dokładnie opisuje i dokumentuje przebieg badania. Następnie określa rodzaj schorzenia i proponuje konkretną terapię.

Czy warto umówić się na wizytę?

Jak najbardziej! Jeśli odczuwasz swędzenie skóry głowy, nadmiernie wypadają ci włosy lub za bardzo się przetłuszczają, masz łupież albo skupiska małych krostek na głowie – nie zwlekaj! Warto kontrolować stan włosów, gdyż czasami nie jesteśmy w stanie samodzielnie rozpoznać problemu i wybrać odpowiedniej terapii. Trycholog najczęściej poleca bardzo skuteczne preparaty zewnętrzne, takie jak: szampon, odżywka czy wyciągi ziołowe, dzięki którym możesz raz na zawsze pozbyć się problemu. Pamiętajcie – gdy schorzenie okaże się na tyle poważne, że trzeba będzie zastosować leczenie farmakologiczne, trycholog zaleci wam wizytę u lekarza specjalisty.

W Polsce z porady tychologa możemy korzystać dopiero od kilku lat. Tychologia wciąż jest nauką mało popularną, jednak coraz więcej ludzi decyduje się na wizytę. Zdecyduj się i ty – zadbaj o swoje włosy i ciesz się bujną czupryną.

Tagi:

Podobne Artykuły

dodał
Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *