Odszkodowanie za odwołany lot – Kiedy możesz się go domagać?

Odszkodowanie za odwołany lot przysługuje każdemu pasażerowi. Obejmuje jednak pewne zależności związane odległością na jaką był planowany lot. Dowiedz się kiedy możesz domagać się odszkodowania za odwołany lot.

Zgodnie z unijnym prawem i wprowadzeniem rozporządzenia w 2004 roku, kiedy lot jest odwołany, każdy pasażer ma prawo do rekompensaty finansowej, czyli odszkodowania za lot. Regulacja ta przewiduje prawo do wypłaty odszkodowania bez względu na fakt poniesienia szkody. Nie ma znaczenia także czy podróżuje się w celach turystycznych czy biznesowych. Rozporządzenie zakłada jednak występowanie ścisłych okoliczności, wyłączając opóźnienie lotu. Odszkodowanie powinno być wypłacone przez przewoźnika niezwłocznie bezpośrednio na konto bankowe pasażera lub w gotówce, na określonych warunkach.

Okoliczności odwołanego lotu

Lot może zostać odwołany tak naprawdę z bardzo wielu powodów. Jednym z nich, zdecydowanie najmniej przyjemnym, jest sytuacja, w której przewoźnik odmawia przyjęcia na pokład pasażerów pomimo zakupionych biletów. Dzieje się tak najczęściej kiedy zostanie sprzedanych więcej biletów niż rzeczywiście jest miejsc w samolocie. Drugą często występującą przyczyną jest pogorszenie się lub zły stan techniczny samolotów. Trzecią jednak zalicza się do okoliczności zewnętrznych, związanych z na przykład warunkami pogodowymi, za które to przewoźnik nie ponosi odpowiedzialności.
Wyjątki, czyli kiedy nie możesz domagać się o odszkodowanie za odwołany lot?

W przypadku odwołanego lotu pasażer może domagać się odszkodowania, wyłączając takie okoliczności jak:

– Pasażer został powiadomiony o odwołanym locie co najmniej dwa tygodnie przez planową datą odlotu
– Pasażer uzyskał propozycję optymalnych, zadowalających go warunków, czyli zbliżonych jak najbardziej do tych, zakładanych przez niego pierwotnie.

Oznacza to, że podróżny ma zostać poinformowany w czasie od 14 do 7 dni przed planowanym odlotem. Nowa podróż zaproponowana przez przewoźnika powinna odbyć się najpóźniej dwie godziny po czasie początkowego lotu, a dotrzeć powinien na miejsce najwyżej cztery godziny później niż w przypadku pierwotnie planowanej podróży.

Jeśli natomiast pasażer otrzyma wiadomość później niż obowiązuje 7 dni, to nowa podróż powinna odbyć się najpóźniej godzinę przed planowanym odlotem, natomiast na miejsce powinien dotrzeć nie później niż dwie godziny przed wcześniej obowiązującym przylotem.

odszkodowanie

Czynniki zewnętrzne

Nadzwyczajne okoliczności to takie, którym przewoźnik nie jest w stanie zapobiec mimo podjęcia wszelkich starań i dostępnych środków. W takich sytuacjach nie możemy liczyć na żadne odszkodowanie za odwołany lot ze strony przewoźnika, a tym samym udogodnienia czy ulgi z tym związane.

Do owych czynników zewnętrznych zalicza się:
– Strajk mający wpływ na usługi lotnicze, czyli najczęściej strajki kontrolerów
– Złe warunku pogodowe, w czasie których samolot nie może wystartować, ponieważ życie podróżnych może być zagrożone lub wystawione na większe niebezpieczeństwo
– Gwałtownie zmieniająca się sytuacja polityczna w danym kraju

Oczywiście do przyczyn tego rodzaju nie należą przyczyny techniczne, które mogą być zaniedbaniem ze strony przewoźnika. Wyjątek stanowi jedynie wystąpienie usterki technicznej na skutek wypadku, którego przewoźnik nie był w stanie przewidzieć, np. uszkodzenie samolotu przez ptaka.

Odszkodowanie za lot? Warto spróbować!

Jeśli zastanawiasz się czy złożenie wniosku o przyznanie odszkodowania za odwołany lot cokolwiek zmieni – nie zastanawiaj się! Jeśli powód odwołania twojego lotu nie obejmuje żadnych z powyższych przyczyn, śmiało możesz zgłosić się o przyznanie odszkodowanie. W większości przypadków jest ono rozpatrywane pozytywnie. Oczywiście najpierw upewnij się czy twoja sytuacja rzeczywiście zalicza się do tej możliwości.

Treść artykułu opracowano na podstawie informacji ze strony firmy https://wieksze-odszkodowanie.pl, specjalizującej się w pozyskiwaniu wysokich odszkodowań, a także w profesjonalnym doradztwie w zakresie odszkodowań osobom zainteresowanym.

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *