Naturalne metody leczenia – zioła sposobem na wszystko

Zioła, ze względu na wielość właściwości zdrowotnych, od dawna są wykorzystywane zarówno w medycynie ludowej, jak i klasycznej. Ziołolecznictwo, czyli fitoterapia, to jeden z działów współczesnej medycyny oparty na naturalnych lekach pochodzenia roślinnego. W Europie fitoterapia cieszy się dużą popularnością, podczas gdy w Polsce wciąż nie docenia się cennych właściwości ziół, a to wielka szkoda…

Dlaczego zioła są tak cenne?

Na początku warto zaznaczyć, że zioła mają wszechstronne zastosowanie – są w stanie wyleczyć bardzo wiele chorób. To wszystko dzięki zawartym w nich związkom chemicznym, takim jak (oczywiście wymieniam tylko przykładowe związki, ponieważ jest ich naprawdę bardzo dużo):

  • azuleny – działają przeciwzapalnie,
  • flawonoidy – mają właściwości regenerujące,
  • alkaloidy – działają rozkurczowo i rozgrzewająco,
  • antrazwiązki – działają przeczyszczająco,
  • saponiny – ułatwiają wchłanianie innych substancji aktywnych.

Do ziół przeciwzapalnych można zaliczyć np. lawendę lekarską, szałwię lekarską, rumianek pospolity, pokrzywę zwyczajną, czosnek i cebulę; do ziół przeciwkaszlowych: koper włoski, sosnę zwyczajną, babkę lancetową czy miodunkę plamistą; do ziół przeciwgorączkowych: kwiat lipy, owoc maliny, kwiaty czarnego bzu; natomiast do ziół przeczyszczających: prawoślaz lekarski, kruszynę pospolitą czy korzeń rzewienia dłoniastego.

Dlaczego warto spróbować?

Nie od dziś wiadomo, że w naturze kryje się wszystko, co najlepsze. Nasi przodkowie doskonale o tym wiedzieli, a my niestety czasem o tym zapominamy, tylko sobie szkodząc. Prawidłowe stosowanie naturalnych leków ziołowych, w przeciwieństwie do zażywania niektórych antybiotyków i innych leków syntetycznych, nie ma żadnych skutków ubocznych. Trzeba pamiętać, że przed rozpoczęciem leczenia należy koniecznie skonsultować się z lekarzem! Produkty ziołowe spożywane w nadmiernej ilości również mogą zaszkodzić.

Oczywiście nie chodzi o to, aby całkowicie zrezygnować z leków syntetycznych. Warto jednak nieco ograniczyć ich stosowanie na rzecz naturalnych medykamentów ziołowych. Natura daje nam wiele dobrego, szkoda z tego nie skorzystać 🙂

Tagi:

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *