Maski antysmogowe jednorazowe czy wielorazowe? Które wybrać?

maska

Ze względu na coraz większy problem smogu w Polsce, wiele osób zaczyna kupować maski antysmogowe. Samo zaopatrzenie się w maskę nie jest jednak takie proste, jak się wydaje.

Istnieją jej różne rodzaje, kolory, wzory, a co więcej, każda z nich posiada inne właściwości. Poza tym przed kupującym maski stoi pytanie: wybrać maskę jednorazową czy wielokrotnego użytku? Czym różni się jedna od drugiej? Która z nich jest bardziej higieniczna, a przede wszystkim skuteczna? Zapraszamy do krótkiego artykułu, z którego dowiecie się podstawowych informacji na temat masek przeciwsmogowych.

Rodzaje masek antysmogowych

Aby móc omówić, czy lepsza okaże się jednorazowa maska antysmogowa czy jej wielorazowa koleżanka, najpierw należy przyjrzeć się bliżej różnym rodzajom masek antysmogowych. Jakie modele są dostępne na rynku i czym różnią się od siebie?

Zacznijmy od przedstawienia maski antysmogowej przeznaczonej dla spacerowiczów. Ten model jest chyba jednym z najbardziej popularnych. Używać mogą go osoby chodzące pieszo, poruszające się komunikacją miejską lub samochodami. Jest to również najbardziej podstawowy rodzaj maski z tych dostępnych aktualnie na rynku. Maska ta posiada tradycyjny rozmiar zaworów, które mimo iż są znacznie mniej wydajne niż te montowane przy maskach do biegania, to w zupełności Ci wystarczą. Oprócz tego taką maskę wyróżnia przede wszystkim to, że posiada odpowiedni filtr wchłaniający i neutralizujący nieprzyjemne zapachy w otoczeniu. Jeśli więc do tej pory przeszkadzały Ci spaliny jadących obok Ciebie samochodów, to wreszcie będziesz mógł odetchnąć z ulgą i zaczerpnąć świeżego powietrza.

Dla tych z Was, którzy lubią aktywny tryb życia mamy maski antysmogowe dla biegaczy. To, że w ich nazwie znajduje się wyrażenie „dla biegaczy” nie oznacza, że tylko oni mogą korzystać z tego typu maski. Ten model świetnie sprawdzi się również dla tych z Was, którzy uprawiają inne aktywności na świeżym powietrzu. Taką maskę wyróżniają przede wszystkich większe zawory. One sprawiają, że podczas aktywności fizycznej nie będziesz miał trudności z oddychaniem. Nawet więc jeśli jesteś bardzo zmęczony i oddychasz szybko, to przez maskę wpłynie wystarczająco dużo świeżego powietrza.

Jednorazowa maska antysmogowa czy ta wielokrotnego użytku? Która będzie dla Ciebie najlepsza?

maska

A co z maskami antysmogowymi do jednorazowego użytku? Czym takim różnią się one od pozostałych modeli? Te są zdecydowanie tańsze od wielorazowych masek antysmogowych. Mimo tego nie jest to na dłuższą metę zbyt opłacalna inwestycja. Przede wszystkim skuteczność jednorazowej maski antysmogowej jest znacznie niższa niż w przypadku modeli wielokrotnego użytku. Jeśli więc jesteś mieszkańcem miasta, w którym zanieczyszczenia są na naprawdę wysokim poziomie, to najlepszym rozwiązaniem zdecydowanie będzie maska antysmogowa wielokrotnego użytku. Oczywiście, kupując taki model, musisz pamiętać o tym, aby regularnie wymieniać jego filtry.

Jeśli z kolei wybierasz się np. na weekend do miasta, w którym odnotowano wysokie stężenie zanieczyszczeń, to możesz postawić na maskę jednorazową. Musisz się jednak liczyć z tym, że jej kupno nie gwarantuje Ci tak wysokiej ochrony, jaką zapewni Ci maska z wymiennymi filtrami. Szacuje się, że ten drugi model jest w stanie oczyścić nawet 99,9% wdychanego powietrza.

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *