Liquidarianizm – nowa dieta cud?

liquidarianizm

Liquidarianizm, inaczej zwany „płynną dietą”, staje się coraz bardziej popularny. Na czym polega ten sposób odżywania? Czy ta dieta skutecznie radzi sobie ze zbędnymi kilogramami? Czy jest bezpieczna? Na te pytania znajdziecie odpowiedź poniżej.

Liquidarianizm zdobywa coraz większą rzeszę fanów na całym świecie. Jak wiadomo, ludzie bardzo lubią wszelkie nowinki żywieniowe, ponadto chętnie eksperymentują, stosując niezwykle wymyślne i dziwne diety – wszystko po to, aby jak najszybciej zgubić zbędne kilogramy. Dzisiejszy wpis poświęcam tzw. „płynnej diecie”, która bez wątpienia jest bardzo radykalna i restrykcyjna, ale czy na pewno skuteczna i bezpieczna?

Liquidarianizm, czyli „płynna dieta” – o co w tym chodzi?
Podstawowa zasada liquidarianizmu brzmi następująco: wszystkie posiłki muszą być płynne. Zakazane są wszelkie dania i produkty w formie stałej. Zatem typowymi posiłkami na tej diecie są: kremowe zupy, smoothie, gęste soki oraz owocowe i warzywne musy. Oprócz tego można pić jedynie wodę niegazowaną.

płynna dieta

Na jakich produktach opiera się „płynna dieta”?
Liquidarianizm opiera się przede wszystkim na świeżych (to bardzo ważna zasada!) oraz surowych owocach i warzywach. Nie zaleca się gotowania czy duszenia warzyw, ponieważ spożywanie ich na surowo jest najskuteczniejsze w walce ze zbędnymi kilogramami. Będąc na tej diecie, nie można spożywać nabiału, mięsa, pieczywa i jaj. Oprócz owoców i warzyw dozwolone są także naturalne przyprawy.

Zalety i wady liquidarianizmu
Nie ulega wątpliwości, że „płynna dieta” pomaga oczyścić organizm, zrzucić zbędne kilogramy, a ponadto odciąża układ pokarmowy. Jednak, jak już wspomniałam na początku, jest to dieta niezwykle restrykcyjna, dlatego powinno się ją stosować przez krótki okres – i to po konsultacji z lekarzem. Niestety liquidarianizm ma także wiele negatywnych skutków ubocznych, których można się nabawić przez nierozważne i zbyt długie stosowanie tej diety – są to: bóle i zawroty głowy, nieprzyjemny zapach z ust, biały nalot na języku, wypryski na skórze, kamień nazębny oraz zaburzenia słuchu i wzroku.

Moim zdaniem, jeśli chodzi o nasze zdrowie, zdecydowanie nie warto ryzykować. Jeśli koniecznie chcesz spróbować „płynnej diety”, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem i sprawdź, czy nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań.

Tagi:

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *