Jagody goji – cudowne owoce czy produkt marketingowy?

Jagody goji są obecnie bardzo popularne. Sklepy ze zdrową żywnością reklamują je jako cudowne lekarstwo na wiele schorzeń. Warto jednak przyjrzeć się im bliżej, nieco krytycznym okiem. Czy jagody goji są rzeczywiście niezastąpionym źródłem wielu składników odżywczych? A może to jednak gruba przesada?

Jagody goji, czyli co?

Są to owoce azjatyckiej rośliny, zwanej kolcowojem pospolitym lub kolcowojem szkarłatnym. Można ją spotkać w Chinach, Tybecie i Mongolii. Jej krzewy osiągają wysokość od 1 do 3 m. Właściwości lecznicze jagód goji są wykorzystywane w azjatyckiej medycynie naturalnej od przeszło 2500 tys. lat. Warto zaznaczyć, że te owoce zajmują pierwsze miejsce wśród żywności ziołowej będącej podstawą Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.

Składniki odżywcze

Nie ulega wątpliwości, że jagody goji są bogatym źródłem witamin (C, E, B1, B2, B6), składników mineralnych (wapnia, żelaza, miedzi, cynku, selenu czy fosforu), białka, kwasów tłuszczowych i beta karotenu. Jednak jest jeden problem – trudno ustalić dokładną ilość tych wszystkich składników. Przeglądając różne źródła opisujące właściwości jagód goji, natrafiłam na spore rozbieżności w podawanych ilościach składników odżywczych. Jest to wynik tego, że niestety nie ma żadnych konkretnych i wiarygodnych badań, które potwierdzałyby cudowne właściwości tych owoców. Ponadto, czytając różne publikacje, natrafiłam na odmienne przekonania dotyczące formy spożywania jagód goji – jedni twierdzą, że są bardzo kwaśne i niejadalne na surowo, zaś inni przekonują, że to naprawdę pyszny owoc, jednak trudno dostać świeży produkt, więc jak to jest?

goji-berries-642122_1920

Cudowne jagody goji vs nudne i „pospolite” owoce

W związku z tym, że nie ma żadnych poważnych badań dotyczących cennych właściwości jagód goji, może warto jednak wybrać nasze, rodzime owoce, których zawartość składników odżywczych jest dokładnie znana, a działanie prozdrowotne potwierdzone. Dlaczego sięgamy po produkty importowane z dalekich krajów i na siłę udziwniamy swoją dietę? Wygląda na to, że specjaliści od marketingu dobrze wykonali swoją pracę.

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *