Gluten – wróg numer jeden?

W 2011 roku prof. Peter Gibson, gastroenterolog, opublikował wyniki swoich badań, z których wynikało, że gluten może wywoływać dolegliwości żołądkowo-jelitowe nawet u co trzeciej osoby na świecie. Od tej pory gluten stał się wrogiem numer jeden. Warto widzieć, że profesor nie popiera już tych poglądów, jednak wyniki przeprowadzonych przez niego badań trwale zakorzeniły się w naszym społeczeństwie.

Gluten – co to w ogóle jest?

Gluten to białko występujące w pszenicy, życie, owsie i jęczmieniu. Jego śladowe ilości mogą znaleźć się także w innych produktach, jeśli wytwarzano je na tej samej taśmie produkcyjnej, na której produkowano żywność z pszenicy bądź jęczmienia. To właśnie gluten nadaje produktom, takim jak makaron czy chleb, sprężystość, plastyczność i lepkość.

Kto nie może spożywać glutenu?

Gluten powinny odstawić osoby cierpiące na celiakię lub alergię na gluten. Celiakia to choroba immunologiczna charakteryzująca się nietolerancją glutenu, którego spożywanie powoduje zanik kosmków jelita grubego odpowiadających za wchłanianie składników odżywczych. Warto wiedzieć, że na tę chorobę cierpi tylko 1% populacji.

Glutenowe oszustwo?

Obecnie jesteśmy bardzo podatni na wszelkie nowinki dietetyczne, dlatego moda na dietę bezglutenową trwa w najlepsze, a producenci żywności na wszystkich produktach (nawet tych, które nie mają nic wspólnego ze zbożami) umieszczają informację “produkt bezglutenowy”, zarabiając na konsumentach fortunę. Wiele sławnych osób zachęca do wyeliminowania glutenu z diety, tłumacząc, że dzięki temu poczujemy się o wiele lepiej. Przekonują, że jeśli czujesz się źle, boli cię głowa, brzuch lub cierpisz na bezsenność, to temu wszystkiemu na pewno winien jest gluten.

Ale przecież nie ma żadnych badań, które potwierdzałyby tę tezę. Pewne jest natomiast jedno – jeśli bez żadnych zdrowotnych podstaw wyeliminujesz gluten ze swojego jadłospisu, możesz sobie zaszkodzić. Dieta bezglutenowa to dieta eliminacyjna, a każda dieta eliminacyjna może być szkodliwa! Gluten wcale nie zaburza pracy układu pokarmowego – wyeliminowanie go z codziennego menu może skutkować niedoborem wielu witamin i minerałów. Przecież chleb jest obecny w naszej diecie od tysięcy lat, więc skoro gluten jest tak szkodliwy, to co my tu jeszcze robimy? 🙂

A wy co myślicie o diecie bezglutenowej?

Tagi:

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *