Egzotyczne gotowanie!

Moda na egzotyczną i nowoczesną kuchnię trwa w najlepsze. Sklepy oferują swoim klientom mnóstwo ciekawych warzyw i owoców importowanych z najdalszych zakątków świata. Oczywiście warto spróbować wszystkiego! Ale czy na pewno wiesz, co jesz?

W tym wpisie chciałabym przybliżyć wam kilka egzotycznych produktów. Poznacie ich pochodzenie, wartości zdrowotne – witaminy i składniki odżywcze – oraz przykłady użycia w kuchni. Zanim coś spróbujecie, poznajcie to bliżej 🙂

1. Pitaja (smoczy owoc)

Ten przedziwny owoc pochodzi z Ameryki Południowej, ale obecnie uprawia się go również w południowo-wschodniej Azji, Australii i Nikaragui. Klimat tropikalny jest idealny dla tej rośliny. Pitaja jest przede wszystkim bogatym źródłem błonnika i witaminy C, która ma właściwości przeciwutleniające. Ponadto, dzięki zawartości witaminy A, pozytywnie wpływa na wzrok. Warto też wiedzieć, że ten owoc zapobiega powstawaniu nowotworów, przyspiesza gojenie raz, obniża cholesterol oraz doskonale wpływa na pamięć. Pitaja świetnie sprawdzi się jako dodatek do sałatki owocowej lub składnik owocowego koktajlu.

2. Kiwano (ogórek rogaty)

Kiwano pochodzi z pustyni Kalahari, ale obecnie uprawia się go też w Nowej Zelandii, południowej Afryce i Izraelu. Jest bogatym źródłem wapnia, żelaza, fosforu, magnezu, potasu, cynku, miedzi i manganu oraz witaminy C, A i tych grupy B. Pomaga uregulować gospodarkę mineralną organizmu oraz przyspiesza metabolizm. Ponadto ma działanie przeczyszczające, przez co pozwala na skuteczne oczyszczenie organizmu z toksyn. Kiwano jest również owocem niskokalorycznym – idealnie sprawdzi się na diecie :). Kiwano na pewno wzbogaci smak twoich domowych przetworów, koktajli i sosów!

3. Granadilla

Pochodzi ze środkowego Meksyku. Obecnie uprawia się ją też na zachodzie Ameryki Południowej. Granadilla jest bogata w witaminę C i A, czyli silne przeciwutleniacze (owe witaminy pozytywnie wpływają również na wzrok). Ten owoc jest też cennym źródłem flawonoidów. Sok z granadilli chroni układ pokarmowy (jest stosowany w leczeniu raka żołądka), a ponadto pozwala wyciszyć organizm. Soki z granadilli są pyszne!

4. Litchi (śliwka chińska)

Ten owoc pochodzi z południowych Chin, jednak dzisiaj uprawia się go w całej południowej Azji, Afryce i Ameryce oraz w Australii i na Madagaskarze. Liczi jest bogatym źródłem witaminy C oraz potasu, magnezu i fosforu. Naukowcy udowodnili, że ten owoc ma działanie przeciwnowotworowe. Ponadto reguluje ciśnienie krwi oraz ma właściwości antymiażdżycowe. Liczi świetnie sprawdzi się jako dodatek do sałatek czy lodów.

Spróbowaliście wszystkich tych owoców? 🙂

Tagi:

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *